Езиковата гимназия отбелязва 171 години от рождението на великия поет и революционер Христо Ботев
Дни преди рождението на Христо Ботев, ученици и учители подготвят информационен кът във фоайето на училището. В часовете по български език и литература и история и цивилизация гимназистите представят факти от живота и делото на великия българин.
Осмокласниците с трепет очакват полагането на Ботева клетва, за да заявят своята принадлежност към училището, носещо името на великия българин. Младите таланти подготвят своите есета и стихове за участие в ежегодния национален литературен конкурс „Живеем в земята на Ботев“. Трогателни са техните думи: „Да възхваляваме Ботев не е достатъчно. Да описваме Ботев – думите не стигат. Да търсим Ботев сред нас –не можем го открием. Да характеризираме Ботев – не сме достойни. Да жалим за Ботев не бива – духът му е сред нас и оживява, по-жив от всякога. Какво ни остава – да говорим и пишем слова за Големия син на България. Да се чудиш как всичко е сбрано в една личност – Човек, поет, революционер, мечтател, идеалист…Не стигат думите и свършват там, където започва легендата…“
В кабинета по история се чува гласът на учителката, която чете спомени за онзи паметен ден: „В мразовитата зима утрото беше красиво. Слънцето изгря зад баира и с лъчите си галеше заскрежените стрехи на калоферските къщи. Ден като ден, ама не точно. Денят бе Коледа, а по новому – Богоявление. Ражда се един български исполин, който ще запали искрата на надеждата със слово и оръжие…“
Христо Ботев! –син на България и на един изстрадал народ… А след като има такъв народ, значи има надежда за цялото човечество. Той ни остави идеали, остави ни отговори, но и много въпроси. Той успя да слее поезия, дела и мисли в единство.Днес не той има нужда от нас и нашето признание, а ние имаме нужда от него и от неговите непреходни идеали.
Гвардейците на Гимназията вдигат шпаги.
За почест!
България ражда герои, за да ни има през вековете!
България ражда герои, за да ни има
Постоянен линк към тази тема: https://botev-kardzhali.com/%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%8f-%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b4%d0%b0-%d0%b3%d0%b5%d1%80%d0%be%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%bd%d0%b8-%d0%b8%d0%bc%d0%b0/