Най-бурните аплодисменти на публиката от петото юбилейно издание на Националния театрален фестивал „Арлекин“ са за актьорите от Езиковата гимназия в Кърджали
Ежегодно е участието на младите театрали от ГПЧЕ „Христо Ботев“ град Кърджали в Националния фестивал на ученическите театрални трупи „Арлекин“. Град Нова Загора трепетно очакваше този празник на Мелпомена и посрещна групи от цялата страна. За юбилейното издание на фестивала кърджалийските млади актьори, ръководени от госпожа Калина Ирикева и с режисьор Атанас Атанасов, заложиха на класиката и подготвиха постановката „Албена“ от Йордан Йовков.
Действието в драмата протича по време на Страстната седмица, в най-усилните и най-строги великденски пости. Това е много важно условие, съобразно което се завързва драматургичният конфликт. Народът в драмата се е разделил на две. Едната част спазва и настоява да се спазва установеният от Църквата ред и в Седмицата, в която нашият Спасител е преживял най-големите страдания, да се въздържаме от съблазни и грехове, да не се поддаваме на изкушения, да бъдем смирени и добри. Другата вече е отхвърлила този ред, понеже се е отказала от Църквата и от Бога, станала е съставката на новия модерен свят. Албена приема да бъде изкусителка и така задълбочава конфликта и го насочва към трагична развръзка. Тя е жертва на собствения си характер и на своята неустойчивост и греховност.
Смисълът на творбата, която бе интерпретирана през призмата на оригиналния режисьорски поглед, е в това да покаже как смирението и разкаянието побеждават греха. Грехът идва от гордостта и служенето на телесното и прагматичното. Този грях е тежък и тласка Албена и Нягул към престъпление. Но когато намират сили да се покаят и да поискат прошка от съселяните си, те вече са се издигнали над греха и са преодолели греха. Тогава и любовта между Албена и Нягул придобива нови измерения и довежда до нравствения подвиг на покаянието и прошката.
Запомняща бе играта на всички кърджалийски театрали, подготвяли се месеци наред за участие във фестивала. Аплодисментите на публиката, която притихнала се потопи в атмосферата на класическото произведение, бяха бурни и нестихващи за талантите на гимназията: Деница Ириджарова, в ролята на Албена от 10 клас, Жулиде Мехмед и Ачелия Юзеир от 9. клас, Борислав Крумов от 10. клас, Иван Димитров, в ролята на Нягул, Маргарита Караиванова, Дениз Чавушлар, Александрина Янева, Йоана Милева, Мариян Христов, Александра Юнакова, Виктория Богданова, Русин Николов, Мелиса Алекова, Тургай Местаноглу, Константин Димитров от11. клас, Георги Краев , в ролята на Куцар и Ефе Балканлъ от 12. клас и Даная Римпопова.
След стихването на аплодисментите и падането на завесата в новозагорския театър, дойде и време за заслужена почивка на чаша кафе и раздумка за играта, за емоциите и радостта от успеха. Най-трогателното като жест, по думите на младите актьори, бе вниманието на публиката и феновете на театралното изкуство, които са се редили за автографи и са споделяли вълнението от запомнящата се игра на момичетата и момчетата от ГПЧЕ „Христо Ботев“. На вниманието на гражданството в Нова Загора и на своите колеги, ръководители от други градове, се радваха и ръководителят и режисьорът на театралното студио. Залагайки на класическо българско произведение, всички присъствали на фестивала, бяха единодушни в коментарите си: „Албена” е творба за нравственото прераждане у човека, осъзнал греха в себе си. Тя и днес показва как се променят хората, когато поискат от тях прошка и покажат смирение и покаяние. А младите театрали довършиха репликите с думите: „Агресивността и желанието да се накаже рушителката на реда и всички, които по някакъв начин я поощряват, изведнъж се стопяват. И в крайна сметка побеждава доброто.“