Всяка година последната сряда на месец февруари е известна като Ден за борба с тормоза в училище. Той е познат също и като “Ден на розовата фланелка”/ Pink Shirt Day/. На този ден участниците носят розово, за да символизират своята позиция и неприемане на тормоза в училище.
България се включва в инициативата за първи път през 2012 г.
За поредна година Езикова гимназия „Христо Ботев“, град Кърджали се включи в инициативата за борба с тормоза и насилието в училище. Ученици и учители облякоха розови дрехи, за да символизират своята позиция против тормоза в училище и извън него. Още на входната врата на училището бе поставен огромен надпис „Тормозът спира тук!“. Във фоайето на училището бе оформен информационен кът с огромна розова тениска с надпис „Не на тормоза в училище!“, хартиени ръчички с послания и символи за толерантност, емпатия, доброта, уважение, любезност, съпричастност, огромно розово сърце, розови балони и информационни брошури против насилието и тормоза.
През деня организаторите на събитието – учениците от Ученическия съвет, облечени в розови фланелки, символично се обявиха против насилието в училище и разд
адоха на всички в гимназията флаери с информация за историята за Деня на розовата фланелка, розови стикерчета под формата на фланелка с надпис „Не на тормоза в училище!“
В беседи и разговори учители и ученици обсъдиха проблемите за тормоза в училище и извън училище, за небходимостта да бъдем съпричастни и да не затваряме очите си, когато някой е подложен на тормоз. Училищният психолог презентира лекция на тема „Превенция на тормоза и кибертормоза“. Темата на часа на класа на учениците от 8 класове бе „Кибертормоз – как да се предпазим?“.
За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година. Поводът е инцидент в едно училище в Канада, провинция Нова Скотия. При откриването на учебната година група по-големи ученици се подиграват и тормозят деветокласник, че е дошъл в училище, облечен с розово поло, докарвайки го до плач. На следващия ден двама негови съученици купуват и развадат на съучениците си и на други ученици, желаещи да се включат, петдесет розови тениски в подкрепа на тормозения техен съученик. Тази инициатива бързо става популярна сред учениците от други училища и държави. Днес хиляди училища в цял свят отбелязват Деня на розовата фланелка като израз на неприемане на тормоза, но и на стереотипите, свързани с пола. Розовото е само цвят и не е доказателство за мъжественост или женственост, затова именно носенето на розово в този ден е израз на позицията „НЕ на тормоза и на стереотипите, които го предизвикват”.