На 16.11.2018 г.в сградата на ЕГ „Христо Ботев“ се състоя откриваща конференция по проект „В търсене на значимите“ , Приоритет 1 „ Реализиране на различни форми на работа, водещи до пълноценна социализация на децата и учениците от етническите малцинства“, финансиран от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства /ЦОИДУЕМ/,
Директорът на ЕГ „Христо Ботев“ и ръководител на проекта Йорданка Чавдарова представи целите, стойността, срока за изпълнение, целеви групи, екипа и очакваните резултати от предвидените по проекта дейности. Тя даде думата и на ръководителите на екипите и участници в проекта да споделят своите впечатления от работата си до момента.
Денят на конференцията не бе избран случайно, защото 16 ноември е ден на толерантността и с представянето на проекта Езиковата гимназия даде поредния добър пример в тази посока. Проектът „В търсене на значимите“ цели пълноценна социализация на ученици чрез изграждане на умения за живот в общност с други хора. Тези умения включват усвояването на определени правила, социални норми, език и начин на общуване, модели на поведение, ценности и нагласи.Чрез създаване на четири екипа – „Слава“, „Добротворец“, „Професии“ и „Аз, гражданинът“ участниците в проекта следва да развият богат набор от социални умения, да натрупат опит от общуване в различни социални сфери, а родителите деликатно да бъдат включени в натрупването на социален опит. За първи път в град Кърджали ще бъде проведена игра „Градско социализиране“ , която ще направи институциите по-близки и разпознаваеми за учениците и техните родители и ще повиши доверието им към тях като партньори, а не като „обществен враг“. За работа със семейството за разясняване на ползите от образованието на учениците от етническите малцинства ще се сформира родителски клуб „Заедно в час” като в него ще се включат родители, представители на различни професии и етноси като добър пример за нуждата от продължаване на образованието и постигането на висок социален статус. В рамките дейностите по проекта в продължение на 10 месеца ще бъдат подготвени и излъчени предавания по различни обществено значими теми и с широк местен отзвук, подготвени съвместно от ученици и родители. Заниманията ще приключат с лятната изследователска академия и образователно – изследователски екскурзии, в различни направления базирани върху връзката между училището и реалния живот.