Патриотичното възпитание е част от образователния процес, който има за цел формирането на личността от най-ранна възраст. Ценностната система на човека се изгражда чрез възпитание в семейството, в училището, чрез приемане и спазване на обществените норми и поведение. Патриотизмът е обич към родината и желание за опазването ѝ, възхищение от националните постижения, привързаност към родната земя, език и традиции.
Езикова гимназия „Христо Ботев“ винаги е следвала мисията на българското образование да изгражда стабилна ценностна система у подрастващите, в която патриотизмът заема особено място. Многобройни са примерите от дългогодишната история на училището в тази посока, но безспорно Гвардейският отряд към Гимназията и фанфарният оркестър са едни от най-ярките символи.
Училището отбеляза своя 100-годишен юбилей и в тази връзка официално бе открит кът на Христо Ботев, патрон на Гимназията. Гостите на откриването бяха посрещнатаи от звука на гайда и питка.Освен впечатляващото табло на ботевата чета изненада за гостите на училището бяха двете интерактивни фигури на четници, които рецитират стихотворения на Христо Ботев. Екипът на проекта подготвя и витрина с исторически документи, която ще се намира в бъдещия музей към училището.
Дейността е част от проекта „Живо наследство“ по Националната програма на МОН „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“ , който е оценен на първото място в областта. Наградата е посещение на старата българска столица Велико Търново, където в рамките на една седмица Ботевци ще участват в провеждане на национален форум за обучение и представяне на добри практики на тема: „Запознаване на учениците с военното дело и със славното историческо минало на Българската армия и споделяне на добри практики“. Обученията ще се провеждат в базата на НВУ „Васил Левски“.