Ботевци отбелязаха Деня на Вси Светии, по-известен още като Хелоуин. Станалият вече традиционен празник зарадва учениците от осми клас.
Прилепи, огромни паяци и духове бродят от дни из коридорите в ГПЧЕ „Христо Ботев“, тиквените фенери светят, а къщите на призраци и всякакви други страшни елементи са част от съвременния облик на празника Хелоуин.
Учителите по английски език, преподаващи в осми клас, и членовете на ученическия съвет бяха организаторите на тържеството. По време на подготовката за празника учениците обогатиха своите знания, като се запознаха с историята и традициите на древните келти. По този начин те се почувстваха по-близо до културата и обичаите на англоезичните страни, а това от своя страна ги мотивира още повече да изучават английски език.
Древните келти посрещали своята Нова година Самайн в края на октомври. Те вярвали, че в нощта на 31 духовете идват на земята. За да се предпазят от тях, келтите гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно – обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията. Събирали се около огньове, запалвани от техните жреци, устройвали гадания. Подобен на този е древният езически ритуал е кукерството, който българите изпълняват и до днес. Присъстват същите атрибути – маски с рога и животински кожи като целта е гонене на злото.
Хелоуин от много години е по-скоро забавление за малки и големи, отколкото честване на духовете. Изключително популярна част от празника е украсата – на дома, двора, храната.
И тъй като костюмите също са неотменна част от празника, учениците с радост се възползваха от възможността да бъдат пременени като вампири, духове, зомбита, вещици и прочее страшилища.
Тържеството се проведе в Актовата зала, където всички се забавляваха с различни игри и музика. Имаше за всекиго по нещо. Скачане с чували, бягане с вързани крака, мистериозни кутии, музикален стол, игри с донъти, ябълки, количка и разбира се паяжина. Учениците участваха с удоволствие и дадоха всичко от себе си за победата.
Беше организирана и викторина с 10 въпроса, в която взеха участие по трима човека от клас. За най-напредналите с езика имаше и кръстословица с 9 думи свързани с празника.
Най-голям интерес предизвикаха конкурсите за най-добре украсена класна стая, най-сполучливо изработена тиква, тематична рисунка и, естествено, за най-добър костюм. В журито тази година взе участие и деветнадесетгодишния доброволец, работещ по програма „Културвайт“ Ян-Филип Сервос, който също се забавляваше.
За всички имаше лакомства, а за победителите специални награди. Празника премина с много настроение и положителни емоции както за учениците, изучаващи английски език, така и за организаторите и ръководството на Гимназията.