На образователна екскурзия до Министерството на труда и социалната политика в град София бяха 40 ученици и 4 ръководители от ГПЧЕ „Христо Ботев” –гр. Кърджали.
Посещението се осъществи в рамките на проект „Моето второ семейство”, по „Програма за детско и младежко развитие, основаващо се на подход, при който се отчитат и надграждат силните страни на детето“, на ФРГИ с финансовата подкрепа на Фондация „ОУК“. Целта е учениците от ГПЧЕ „Христо Ботев” да придобият социални и образователни умения, които да развият техните силни качества и таланти, за да намерят своето достойно място на пазара на труда.
Учениците от Езиковата гимназия в Кърджали са първите в страната, които имаха възможността да опознаят ведомството. Те бяха сърдечно посрещнати от социалния министър Зорница Русинова, която ласкаво се обърна към младите хора с думите „След 10 години вие ще бъдете на нашите места”.
Организацията на срещата предвиждаше учениците да бъдат разделени на три основни групи, всяка със своя мисия и задача.
Първата група бе водена лично от министър Русинова, която запозна учениците с дейността на поверената й служба. Тя разказа на децата за основните дейности на министерството и за широкия кръг от групи в обществото, които ползват неговите услуги.
Втората група бе оглавена от изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Драгомир Николов, който представи възможностите за професионална ориентация, обучения и стажуване, които бюрата по труда осигуряват на младежите. Той бе много впечатлен от идеята на Ботевци за създаване на първата ученическа агенция по заетостта в страната и видя сериозна конкуренция в младите си „колеги”.
Третата група бе ръководена от председателят на Държавната агенция за закрила на детето Офелия Кънева, която представи пред учениците дейността на Съвета на децата към агенцията. „Целта на консултативния орган е да насърчи детското участие в процесите на изработване на политики за децата“ – поясни Кънева.
По време на посещението си учениците се срещнаха с редица експерти, потопиха се в работната атмосфера, като задаваха въпроси, касаещи правата и задълженията им на пазара на труда. Успяха да разкажат на висшите чиновници за проекта, целите му и как се отразява участието им в него на тях самите. Получиха компетентна информация и проучиха възможностите за трудова реализация след завършване на образование. В срещата взе участие и Деница Абаджиева, която е представител на ФРГИ и координатор на програмата, по която се реализира проекта.
„Подкрепяме инициатива като вашата, защото за нас е изключително важно да разберем какви са вашите желания и какво да направим, за да имате след години хубава работа и да създадете семейство в България“ – посочи министър Русинова.
Отправена беше покана от учениците към социалния министър и тя, и екипът ѝ да се включат в Кръгла маса по проблемите на младежката безработица и реализация, която е част от дейностите по проекта, както и на официалното откриване през месец октомври на ученическата агенция по заетостта.
Двудневната екскурзия бе съпроводена с богата културна покана и посещение на Българския парламент.