ЕГ „Христо Ботев“ беше домакин на Двудневен фестивал на театъра на немски език. Млади актьори демонстрираха творчески талант и езикови умения, представяйки визията за училището на бъдещето
Фестивалът „Завесата се вдига на немски език“ се провежда под патронажа на Гьоте институт, ZfA, Министерството на образованието и науката и Министерството на външните работи на Германия. Домакин на тазгодишния фестивал бе ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали, а директорът на училището госпожа Даниела Павлова – поздрави всички присъстващи на форума.
С богата концертна програма, подготвена от възпитаници на ЕГ „Христо Ботев“, бе открит националния театрален фестивал, а водещите на проявата Елиф Махмуд и Даная Римпопова, представиха гостите на културния форум: доктор Аксел Байер – ръководител на езиков отдел към Гьоте институт – България и Дебора Лавал – ръководител на отдел „Култура и връзки с медиите“. Водещите на събитието прочетоха поздравителен адрес от името на РУО – Кърджали, а кметът на община Кърджали д-р инж. Хасан Азис изпрати кошница с цветя.
Журито, оценяващо представянето на финалистите бе с председател доктор Аксел Байер и членове Екатерина Алтънкова, Сибиле Шабанска, Розелин-Елен Шмих. Комисията беше изключително впечатлена от таланта и езиковата подготовка на младите театрали, а ръководителят на театралното студио на немски език в ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали госпожа Радка Попгеоргиева бе щастлива от постижението на дванадесетокласника Джан Мехмед, награден за мъжка роля.
Учениците от ЕГ “Христо Ботев” демонстрираха своите театрални умения и знания на немски език пред публика от различни възрасти. Те изпълниха ролята си в представлението с голяма отдаденост и професионализъм, което допринесе за успеха на цялото събитие.
Присъствието на д-р Аксел Байер на театралното представление беше още едно потвърждение за значимостта на културните взаимодействия между България и Германия. Той изрази своето възхищение към учениците от ЕГ “Христо Ботев” и ги похвали за техните изяви на сцената.
Този опит не само разви у учениците театралните им умения и знания на немски език, но им даде и възможността да се запознаят с културата на друга държава. Това е още едно доказателство за значимостта на образованието и културните обменни програми в съвременния свят.