В разгара на дистанционното обучение учителите са ангажирани с още една отговорна задача – оценка на приложимостта на учебните комплекти за 11 клас. За първи път в българското образование влиза и нов задължителен предмет Гражданско образование.Приятната изненада е участието на Марина Димова, преподавател в ЕГ“Христо Ботев“ в екипа на учебника на издателство „Педагог 6“. Младата и амбициозна преподавателка е разработила темите, които се отнасят за демокрацията, медийната грамотност, гражданското участие и обществото. В комплекта са включени и “Книга за учителя“ с нейни методически разработки и „Работни листове“, които могат да бъдат използвани директно за допълнителна работа с учениците по предмета.
Вече над 14 години Димова възпитава младите ботевци да имат ясна изградена позиция и знания как да защитават и аргументират възгледите си. Нейните ученици са редовни участници на Националните олимпиади по философия и гражданско образование. Да припомним, че Димова самостоятелно разработи единствения училищен проект по Гражданско образование в България – „Ние, Републиката“ , финансиран по Програмата за НПО в България, по финансовия механизъм за Европейско икономическо пространство. Проектът развива основите на гражданското образование, демокрацията, правата на човека и доброто управление в училището.
Благодарение на активността й ЕГ „Христо Ботев“ получи официална грамота „Глобално училище” за въвеждане на добри практики на глобално образование, както и насърчаване участието на учители и ученици в инициативи, подкрепящи изпълнението на Целите за устойчиво развитие.
Димова споделя, че за съставянето на учебника много е помогнала преподавателската й дейност на немски език, както и многобройните семинари и обучения, които е преминала в България, Германия и Австрия.
Тя е училищен координатор на ЮНЕСКО в училището, старши посланик на Европейския парламент по програмата за „Училище-посланик“ и е част от експертния екип на ЕГ „Христо Ботев“ за „Иновативно училище“. Училищен ръководител на международния проект „Jugend debattiert international” за дебати на немски език. Предмет на състезанието е дебатирането на немски език по теми от областта на училищното ежедневие, гражданските и човешки права, история и Европа