Четиво за победители и песимисти

Дори когато става дума за езици, числата могат да бъдат много въздействащи. А когато иде реч за немски, те просто респектират. Смятам на ум и любопитството ми расте правопропорционално на свитите при броенето  пръсти. Не че имам 33 пръста, но толкова са поне досега националните изяви на  учениците, изучаващи немски език в ЕГ „Христо Ботев“ в  Кърджали. Не мога да си представя нито колко са били състезанията и олимпиадите, нито колко голяма е била вътрешната конкуренция преди най-добрите да тръгнат към националните подиуми. За да разбера как се случват нещата и най-вече как става така, че някои ученици просто са абонирани за челните места, си уговарям интервю.

Решавам да започна с дванадесетокласничката  Еда Мехмедали и не крия, че за първи път разговарям с лауреат на Национална олимпиада. Рецептат
а за успех била „лесна“: „5 години упорито изучаване на немски език, множество състезания, няколко прекрасни учители, безграничната подкрепа на родителите  и силна  лична мотивация… не е толкова трудно.“ Иначе всяко постижение и награда я радват, но най цени тези, които й дават възможност да разширява собствените си хоризонти и да я срещат с хора, не по-малко добри от нея. Който е следил развитието на Еда, веднага разбира, че става въпрос за предишните й победи, извели я извън пределите на страната. Всъщност многото награди досега не са я променили, „само показват какъв си“, твърди Еда. „Аз съм същият човек, който бях и преди, но отличията променят начина, по който останалите гледат на теб.“
Дилара Сарач също добре познава вкуса на победата. Само през тази година- втора в страната на състезанието, организирано от издателство „Клет“ и на 0,25 от лауреатското звание. За това как се чувства на запетая разстояние (с толкова се наказва забравен препинателен знак) от най-високото отличие отговор има десетокласничката Зорница Антонова. „Абсурдните ситуации създават спомени“- споделя с усмивка тя. Дълго ще си спомня как на Клет-състезанието две стотни по-малко я класират на 4. място в национален мащаб, въпреки че конкурентите й са с един клас по-големи. Радват я другите  успехи- Международната олимпиада, организирана от Гьоте-Институт и спечелената триседмична стипендия в Германия на Немската служба за академичен обмен (PAD). PAD- стипендията е една от най престижните награди и не един десетокласник тайно се надява да я спечели. Затова Зорница е готова да помага с опит: „Съветвам всички бъдещи участници да се вслушват в казаното от учителите и да обсъждат своите идеи с тях. Опитайте да се свържете с немци, работещи в сферата на избраната тема. Директният контакт с компетентни хора ви дава нови и актуални идеи и се цени високо от журито.“  „Необходими са много упоритост, самоувереност и страст“- допълва съученичката й Фатме Ибрям, спечелила също триседмична стипендия за пребиваване в Германия. За Фатме 10. клас е изключително успешен – Гьоте-олимпиада, в „Топ 10“ на Националната олимпиада, организирана от МОН. Не крие, че „немският е труден език, но това не означава, че е невъзможно да бъде научен. Важното е да не се предаваш и да си постоянен.“     

 

 Емре Емурла, преборил се за едномесечна стипендия във ФРГ, има пълно  основание да е доволен от постигнатото.  Три кратки думи: Клет, МОН, PAD и три национални участия.   За конкурентите си от PAD-олимпиадата  говори с респект: „Срещнах се с едни от най-добрите по немски в цяла България. Според мен спечелих с общителността, позитивизма и увереността си.  Не беше лесно, но добих много повече опит. Срещнах се с немци и видях колко добронамерени и общителни са, а това е важно за мен, защото искам да следвам в Германия.“
За момент забравям за събеседниците си и отново започвам да пресмятам: От 23 училища в България, обучаващи по програмата за придобиване на Немска  езикова диплома- DSD II, са отличени общо 20  ученици,  като 3 стипендии са извоювани от ученици на ЕГ „Христо Ботев“.    Възхищавам се на глас  и не подозирам, че ме очаква още една изненада. Защото ако отличията можеха да се измерят като обем, най-пълна щеше да е кошницата на Лия Стамболиева от 11. клас. Национално участие в олимпиадите на МОН и Клет, победител във вътрешния кръг на „Четящите лисици“ и в зоналния на „Младежта дебатира“. Предстоят й националните финали, а защо не и сблъсък в международен мащаб. Слушам я и разбирам, че страстта да побеждава не е самоцел. „ Постиженията ме правят още по-мотивирана и самоуверена, но най-вече удовлетворена от труда ми. Положително въздействие имат и неуспехите. Не побеждавам винаги, в противен случай нямаше да усещам толкова силно нуждата от усъвършенстване.“ И на следващите въпроси Лия отговаря кратко и ясно. Подозирам, че немският език  й е повлиял. „Със сигурност има огромно влияние върху развитието ми като самоосъзната личност, светогледа ми и субективното възприемане на различни аспекти от живота и човешките взаимоотношения.“
Последният въпрос се рови в собствените ми спомени. Какво можех аз на техните години? И тогава образованието беше важно, но сега доброто образование означава светът да е твой- без непреодолими граници и разстояния. Добрите училища не познават понятието „провинция“ е категоричната оценка и на Йорг Каснер от консултантския отдел за немски език към Централната служба за обучение в чужбина. „ЕГ „Христо Ботев“ в Кърджали е един от маяците на училищното преподаване на немски език в България. Много от абитуриентите започват следването си в Германия. Отговорни за техните успехи са активната подкрепа за обучението по немски отстрана на училищното ръководство и изключителният ангажимент на висококвалифицираните учители по немски език.“

 

Справедливостта и уважението ми към труда на учениците, представяли Кърджали и ЕГ „Христо Ботев“ на национално ниво ме задължават да изпиша и останалите имена: Борислав  Енчев, Синем Юсеинчауш , Стела Ненкова и Георги Събев, минали през ситото на Националната олимпиада на МОН, а също и на Дениз Мустафа,  постигнал четвърти  резултат за страната на Международната Гьоте-олимпиада и на съвипускниците му  Кирил Бояджиев и Доан Шакир, на  Ачелия Ниязи, Селин Асенова и Антоан Русев, заели пето място в отделните нива на състезанието на издателство Клет и на следващите ги  Керем Халил, Есин Азис, Стела Ненкова, Мерджан Моллахасан, Ибрахим Яшар, Габриела Манкова, Стилян Йосифов и Добрина Радева.
Сигурна съм, че ми предстоят нови срещи и искрено си го пожелавам. Който мисли, че днешните млади хора „не стават“ и страната ни няма бъдеще, да заповяда в Кърджали, в Езикова гимназия „Христо Ботев“.

 

 

 

Постоянен линк към тази тема: https://botev-kardzhali.com/%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%b8-%d0%bf%d0%b5%d1%81%d0%b8%d0%bc%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8/