Осигуряването на равни възможности за децата и разкриване на техния потенциал зависи от семейната среда, в която растат, образованието, което получават и заобикалящата ги среда. В тази връзка ръководството и учителите в ГПЧЕ „Христо Ботев” с готовност подкрепиха учениците си, организирали за първи път в област Кърджали отбелязването на Световния ден срещу детския труд. Инициативата е част от дейностите по проект „Моето второ семейство” по „Програма за детско и младежко развитие, основаващо се на подход, при който се отчитат и надграждат силните страни на детето“, на ФРГИ с финансовата подкрепа на Фондация „ОУК“.
Целта на този ден е да се обърне специално внимание на проблемите, свързани с трудовата експлоатация на деца. Учениците раздадоха на своите връстници, учители, родители и гости на училището над 1000 стикери, популяризиращи деня и насочващи вниманието към нерегламентираното заплащане на детския труд. Информационно табло във фоайето на гимназията даваше указания как да се предпазят младите работещи от некоректни работодатели, от кои институции да потърсят помощ, както и кои са необходимите документи за започване на работа на лица между 15 и 18 години. За лица, ненавършили 14 г., полагането на труд у нас е забранено. В Кодекса на труда е регламентирано, че „работодателят полага особени грижи за труда на лицата, ненавършили 18 години, като им създава облекчени условия за работа и условия за придобиване на професионална квалификация и за нейното повишаване. За наемането на работа на непълнолетни се изисква задължително разрешение от регионалната дирекция „Инспекция по труда”.
Според учениците, участници в проекта, инициативата показва солидарност към пострадалите от експлоатация деца. По данни на Международната организация по труда (МОТ) повече от 168 млн. деца по света са лишени от детство и възможност за образование, защото трябва да работят, за да подпомагат семейния бюджет.
Кулминация на деня бе „живата детска ръка”, която насочи прожекторите към проблема и направи всички нас по-информирани и ангажирани към опазване физическото и психическото развитие на най-беззащитните членове на обществото на пазара на труда. Отбелязването на Световния ден няма да остане еднократна акция в училище, а постоянно повтаряща се реакция на ръководство, учители, ученици и родители в борбата срещу детската експлоатация. Важно е, че тя бе инициирана от ученическата общност и ученическия съвет към ГПЧЕ „Христо Ботев”, спрямо тяхното виждане и основана на силните им страни и възможности.