Нели Яръмбойкова, учител по български език и литература в ГПЧЕ „Христо Ботев“, спечели стипендия за работа в екип от фондация „1000 стипендии“
Участието на изявени ученици от Езиковата гимназия в Кърджали в различни области на науката е традиционно. Възможностите, които дава фондация „Комунитас” в конкурса „1000 стипендии” са атрактивни както за младите хора, така и за техните преподаватели. Техните успехи радват обществеността на града и в контекста на поредната „порция” от образователни реформи трябва да се отчете фактът за поредния учителски успех.
Образованието е сред най-рентабилните обществени инвестиции, които освен възвръщаемост имат и продължителен ефект на въздействие. Проектът е навременен и отговаря на една належаща потребност на обществото ни. Подкрепата на талантливи деца е стратегическа подкрепа на целите, които си поставя цялото ни общество. По своята същност предложеният от образователната фондация „Комунитас” проект е дълбоко хуманен и с огромна социална значимост. В категория „Работа в екип” от цялата страна бяха отличени осемдесет и трима учители, които печелят престижната награда, работейки в екип със свои възпитаници. Инициативата „1000 стипендии” е най-важната частна инициатива в сферата на българското образование през последните 20 години. Тя дава шанс на деца, които в сегашната ситуация са на практика лишени от шансове. Тя дава шанс на българската наука и връща в българското училище усещането за знанието като приключение и откривателство. И не на последно място тя обвързва успеха на ученика и работата на учителя. Ако инициативата успее, а тя ще успее, резултатът ще е не просто по-образовани ученици, а по-справедливо общество. Поради тази причина е и поводът за гордост от наградата на госпожа Нели Яръмбойкова, която в екип с Ангелина Георгиева Арнаудова от 10. клас бе отличена в категорията „Работа в екип”. Този успех не е единствен за госпожа Яръмбойкова. Нейната възпитаничка Петя Кръстева, ученичка в 10. клас, също участва в конкурс, посветен на Независимостта на България – 22 септември и спечели второ място за есе. Проявата бе инициирана от Регионален военен клуб Кърджали.
Контактът с учителя-наставник е много важен елемент не само в работата по проекти, но и в ежедневните литературни предизвикателства. Стимулирането на интереса на учителите към индивидуална работа с учениците е сред приоритетите на работата на учителите в ГПЧЕ „Христо Ботев”.